Iskolánk névadója, Hám János szatmári püspök élete és munkássága példaértékű mindannyiunk számára. Így iskolánkban elengedhetetlen a hit kamatoztatása, mindazok számára, akik belépnek intézményünkbe. Először is azzal szembesül az újonnan érkezett kolléga vagy diák, hogy a hit, a lelki élet és a vallásosság nem magánügy. Mindannyian együtt evezünk Krisztus hajójában.

A katolikus iskola nem más mint egy szentély, templom, szent tér, ahol Isten és  ember találkozhat egymással. És most nemcsak az iskolára, mint intézményre gondolok, hanem a benne tevékenykedő tanárokra, nevelőkre, diákokra, akiknek a szívében a magasságbeli Isten Fia ugyanúgy lakást szeretne venni, mint a Boldogságos Szűz szívében, és ahogy Mária személyén keresztül a világnak ajándékozta Krisztust, ugyanúgy szeretné rajtunk keresztül a világnak ajándékozni az igazi világosságot. Így lesz egy iskola szentéllyé, ahol az Isten és a felebaráti szerette erényeinek gyakorlásán keresztül találkozhatunk a szentháromságos egy Isten örök szeretetével.

Így lesz az iskola, az Isten jelenléte által megszentelt hely, ahol nemcsak az ismeretek elsajátítására, megismerésére, hanem a mennyek országának az elérésére is felkészítik a rájuk bázottakat.

Lelki életünk módszertanának fő jellemzője a tanév során, olyan helyek és helyzetek kialakítása, amelyek a Krisztussal és egymással való személyes tapasztalatra épülő hozzáállást formálják. Használt tereink egy részét a templomot, a kápolnát, imatermet vagy közösségi helyeket kifejezetten e célra rendeztük be. Hétről – hétre nagy hatása van a bennük tapasztalható esztétikai élményeknek, akárcsak a lelki programoknak.

Lelki programjaink során első helyen szereplenek az iskolai szintű események, amelyeken rendszeresen megtisztelt bennünket jelenlétével Nm. és Ft. Schönberger Jenő püspök atyánk. Ilyenek a tanév kezdeti Veni Sancte szentmisék, a tanév közben megrendezett iskola szintű lelki napok, a Hám János napok, a tanév végi Te Deum szentmisék, a ballagások, valamint a nagycsütörtöki olajszentelési szentmise. Ezen alkalmak lehetőséget adnak a hitünk megvallására a nagy nyilvánosság előtt.

A polgári év kezdetén házszentelést tartunk minden épületben és osztályonként Isten gondviselésébe ajánljuk az új év kezdetét. Iskolánkban V. osztálytól kezdve sor kerül az osztály szintű éves lelki napra is, amelynek keretében jobban megismerhetik hitüket, egymást és Istent. Advent és Nagyhét hetiben sor kerül a közös adventi gyertyagyújtásra és a keresztút végezésére, ugyanakkor évek óta csoportot szervezünk a csíksomlyói zarándoklatra. Tanáraink és alkalmazottainak számára is sor kerül az éves lelkinapra, melynek keretében ők is elcsendesedve Istenre bízzák munkájukat. Ezek az alkalmak a kisebb közösségben megélt, hitbeli és vallásosságban való növekedést segítik, illetve az adott korosztályok sajátos kérdéseire hivatottak válaszolni.

            Lelki életünk egy másik szintjére ott kerül sor, ahol a személyes kérdések kerülnek felszínre a lelki beszélgetésekben, valamely életesemény, hitbeli tapasztalat, vagy hivatáskeresés kapcsán. Ezek a találkozások alkalmat adnak a szentgyónásra is. A spirituális atya bármikor megkereshető e célokból.

Hiszem, hogy iskolánk nemcsak a tudományok világában, hanem Isten és felebarát szeretetének gyakorlásában, a megszentelődés útján járva, egyre közelebb kerülhetünk létük egyetlen, és igazi céljához: Krisztushoz! Ez iskolánk legfőbb célja!