Skip to content
Felvételi
Munkaközösség
Munkaközösség vezetők
Fogadóórák
Rendszabályzat
Küldetésnyilatkozat
Vezetőségi tanács
Service menu HU
Facebook page opens in new window
+40-261-717-180
secretarham@gmail.com
Hám János Római Katolikus Teológiai Líceum
Óvoda
Bemutatkozás
Óvodánk a gyerekek, szülők és óvónők keresztény identitású közössége, amelynek fő célja a keresztény értékek átadása. Gyermekeinkkel való kapcsolatunkban alapvető minden gyermek elfogadása, a türelem, a tolerancia. Biztosítani szeretnénk azt, hogy a gyermekek boldog és felhőtlen gyermekkort élhessenek meg szeretetteljes, családias légkörben. Bátorítjuk őket tevékenységek kipróbálására, újításokra, felfedezésekre. Legfontosabb feladatunk, hogy a gyermekek mindennapi játékaiban jelen legyenek a keresztény értékek: a szeretet, igazság, megértés, empátia, türelem, jóság. Fejleszteni szeretnénk óvodásaink kreativitását és egyéni képességeit. Fontosnak tartjuk a gyerekek családjaival való kapcsolattartást és együttműködést.
Rendezvények
Apák napja Március 19-én, Szent József napján igeliturgia keretében ünnepeljük az Apák Napját, melynek során az apai hivatást és felelősségtudatot szeretnénk erősíteni az édesapákban. Anyák napja Május első hetében minden csoport előadással kedveskedik az édesanyáknak. A gyermekek ezen a napon saját készítésű ajándékkal kedveskednek édesanyjuknak. Márton nap November elején barkácsdélután keretében a gyermekek szüleik segítségével lámpásokat készítenek. November 11-én Szent Mártonra emlékezve a lámpásokban mécseseket gyújtanak, és a Johann Ettinger Líceum tanulóival együtt felvonulnak a főtéren. A felvonulást megelőzően az óvodások a Kálvária templomban emlékeznek meg Szent Márton jócselekedeteiről. Kántálás a Püspökségen Immár hagyománnyá vált, hogy Adventben egy gyerekcsoport meglátogatja a Püspök urat, karácsonyi énekeket énekelnek, furulyáznak és átadják az óvoda minden gyermekének jókívánságát. Farsang A farsangi időszak eljöttével minden csoport lelkesen készül jelmezekkel, versekkel, táncokkal a farsangi mulatságra. Az előkészületekből a szülők és nagyszülők is kiveszik a részüket: farsangi fánkot sütnek, valamint elkészítik a gyermekek jelmezeit és természetesen saját jelmezeiket, melyekkel a farsangi Batyus Bálon vesznek részt. Erre az alkalomra az óvoda személyzete meglepetés produkcióval készül. Erzsébet-napi bazár Szent Erzsébet napja alkalmából óvodánk szülőbizottsága őszi bazárt szervez. A bazárt megelőző héten óvodásaink szülei behozzák gyermekeik kinőtt, de még jó állapotban lévő ruháit, játékait,…
Konviktus
Bemutatkozás
Kitűzött céljaink megvalósításában legnagyobb támaszunk a Szatmári Római Katolikus Püspökség által megépített, a Hám János Iskolaközponthoz szervesen kapcsolódó Szent Alajos Konviktus. Kezdettől fogva gondot jelentett a vidéki diákok elhelyezése, ezért a megyéspüspök fontosnak tartotta, hogy diákjaink számára egy modern diákotthont építsünk. A Varga Lajos műépítész és Molnár István statikus által tervezett Szent Alajos Konviktus története 1994. november 20-án, az alapkőletétellel kezdődött. Ez a meghatározó jelentőségű esemény Nm. Ft. Reizer Pál megyéspüspök nevéhez fűződik. Az építési munkálatokat 1995-ben kezdték el, 1997. szeptember 15-re az épület felében, majd 1999 szeptemberére a teljes épületben elkezdhette működését a diákotthon. A kollégium épülete kétszintes. Kápolna, könyvtár, étterem, sportterem, sportpálya, informatikaterem, társalgó biztosítja és segíti a kollégium működését. A fiúk és a lányok számára két különálló lakószintet hoztunk létre. Az otthonosan berendezett lakószobák általában négyágyasak. Összesen 26 négyágyas, 3 ötágyas szobával rendelkezünk. A diákok ellátása heti rendszerben történik, a hétvégi ellátás az igényeknek megfelelően biztosított. A szociális ellátás magában foglalja a napi háromszori étkeztetést, a szállást valamint a gyermekfelügyeletet biztosító nevelői ügyeleteket. A nevelői-oktatói tevékenység egyrészt a tanulmányi munka folyamatosságának megszervezését, a diákokkal történő foglalkozást, felzárkóztatást, tehetséggondozást, a tanulmányokhoz és a tanulók érdeklődéséhez kötött szakkörök, diákkörök működését, az osztályfőnökökkel, szaktanárokkal, szülőkkel való folyamatos kapcsolattartást jelenti,…
Napirend
Beiratkozás
Iskola
Programok
Művészeti nevelés
A Hám János Római Katolikus Teológiai Iskolaközpont énekkara 2004 szeptemberében szerveződött újjá, célja többnyire a liturgikus szolgálat végzése a heti közösségi szentmiséken. Jelenleg két tagozata van, egy V-VII. osztályos tanulókból, valamint egy VIII-XII. osztályos diákokból álló kar. Taglétszáma változó a folyamatosan érkező és érettségiző diákok száma miatt. Jelenlegi tagok száma 71 fő. A kórus tevékenységével javarészt karöltve halad a Históriás együttesé, mely ugyancsak 2004-ben alakult a következő tagokkal: Ghiurutan-Bura Rita, Hadházi Zsuzsanna, Hütter Dóra, Koczinger Hannelore, Kovács Blanka, Leiti Renáta, Mudela Mercedes. Az együttes jelenleg tizenegy tagú. Elsődleges célja a szentmiséken való liturgikus szolgálat volt, tagjai furulyán (szopraninó-, szoprán-, alt- furulyák, fuvola), gitáron és ütős hangszereken játszanak. Az együttes tevékenysége az idők folyamán bővült, a mise mellett reneszánsz és barokk zenét játszik, ezen kívül az iskola kórusát is kíséri több stílusban: spirituálé, taizé, rock (Ifjúsági Passió) stb. Iskolánk Adoremus kórusa és a Históriás együttes rendszeresen szerepel az iskola rendezvényein: tanévnyitókon, tanévzárókon és ballagási szentmiséken, a karácsonyi műsorokban, a Hám János Napokon valamint Vidám Versek Versmondó Versenyén és a Népdaloló Versenyen. Meghívottként jelen volt különböző gálaesteken, mint pl. a Református Gimnázium rendezvényén az Északi Színházban, a XIX. Nemzetközi Magyar Matematika Verseny Gáláján a szatmárnémeti Dinu Lipatti Filharmóniában, az erdődhegyi Helga Winter…
A lélek muzsikája
Családi életre való nevelés
Az ember élete elválaszthatatlan a családtól, az egészséges és boldog életre nevelés nem képzelhető el családi életre nevelés nélkül. Napjainkban sajnos a családok jelentős része nem tudja betölteni ezt a hivatást. Néhány évtizeddel ezelőtt természetesen adódott, hogy a gyerekek belenőttek az anya- és apaszerepbe, erre mintát adott a több generáció együttélése is. Kevés lehetőség adódik a családi szerepek átadására, megtanulására. Mindezeket figyelembe véve különös szükségét érezzük az egészséges életmódra nevelésnek és a családi életre való tudatos felkészítésnek. Ebben egyre nagyobb feladat hárul az iskolákra és más nevelő intézményekre, szervezetekre is. 2008 nyarán fogalmazódott meg a gondolat, hogy egy olyan programot indítsunk útjára, amely a fiatalok családról és párkapcsolatról való gondolkodásmódját keresztény szellemben formálja. Fontos, hogy az iskola az életre készítsen fel, és ebben központi szerepe van a családnak. Megpróbál egy hiteles és keresztény alternatívát felmutatni a média által sugallt mintával szemben. A program lényegi elgondolása, hogy főként interaktív beszélgetésekkel és összefoglaló, rendszerező információ átadással a kortárs csoport önmagát formálja. Ehhez különböző csoportos játékokat használunk, illetve szakembereket kérünk fel, akik keresztény szellemben beszélnek a család, a párkapcsoat témájához kötődő orvosi, biológiai témákról.
Boldogságóra
Ökológiai nevelés
„Nem a Föld sérülékeny, hanem mi magunk. A természet az általunk előidézetteknél sokkal nagyobb katasztrófát is átvészelt már. A tevékenységünkkel nem pusztíthatjuk el a természetet, de magunkat annál inkább.” (James Lovelock) Iskolánkban egyre fontosabbnak tekintjük a környezeti nevelést, melynek révén az emberek – életkortól függetlenül – megismerik környezetüket és társadalmuk fenntarthatósága érdekében megtanulnak gondoskodni róla. A környezeti nevelés a környezettel való szoros együttélésre, a természet szeretetére, védelmére nevel, a környezetbarát gondolkodás- és magatartás kialakítására törekszik. Ennek érdekében egyre több program és rendezvény megszervezésére kerül sor évről-évre iskolánkban is. Immár hagyománynak számít, hogy a VIII. osztályos diákok ballagási ünnepsége faültetéssel kezdődik: a gimnáziumi éveiket befejező diákok egy facsemetét ültetnek az iskola parkosított udvarára. Többször szervezünk papírgyűjtési akciót. Néhány éve egy környezetvédelmi versenyen a város tanintézményei közül iskolánk gyűjtötte a legnagyobb mennyiségű papírt. Az erdei iskola nevelési program célja a tananyag új, szokatlan, élményszerű tanulási helyzetben történő elsajátítása mellett közvetlen tapasztalatszerzés a természetes környezetről, a mindennapi életről. Ezen a programon a kisiskolás (I.-IV. osztályos) diákok vesznek részt. Minden évben megünnepeljük a természeti környezetünkkel kapcsolatos jeles napokat. Ilyen a Föld Napja, Parkok Napja, Természetvédelmi Világnap. Rajzkiállítást rendezünk, fákat, virágokat ültetünk a városszerte. Kisiskolások és középiskolások egyaránt közreműködnek ezen megmozdulásainkban. A Szatmárnémeti Környezetvédelmi…
Erdei iskola
„A legtöbb ember elfelejtette, hogy kell bánni az élőlényekkel, rendszerekkel. És megint csak ez az oka annak, hogy az emberiség, ahol csak kapcsolatba kerül a természettel, pusztulással fenyegeti, pedig benne és belőle él. A népművelés egyik feladata, hogy az embereket ránevelje, hogyan kellene a környezetrombolást (és ami ebből közvetlenül következik: az önpusztítást) elkerülni….” Konrad Lorenz Az ember és a természet közötti harmónia helyreállítása és hosszú távú fenntartása állandó s megfelelően tervezett tevékenységet igényel, melynek egyik, talán leghatékonyabb s viszonylag legkisebb beruházást igénylő formája a környezeti nevelés. Ezen keresztül teremthetjük meg az érzelmi vonzódást a természet iránt, s alakíthatjuk ki azoknak a szokásoknak a körét, amelyek szilárd alapot adhatnak a korszerű környezeti kultúra-, a környezetvédő, természetszerető ember személyiségének kialakításához. Az erdei iskola célja a tananyag új, szokatlan, élményszerű tanulási helyzetben történő elsajátítása mellett közvetlen tapasztalatszerzés a természetes környezetről, a mindennapi életről, valamint a közösségi magatartás fejlesztése. Az erdei iskola programjain résztvevő tanulók igyekeznek célszerűen kialakítani napirendjüket, törekednek együttműködni társaikkal, elfogadni, tiszteletben tartani mások nézeteit. Iskolánk immár harmadik éve szervezi kisiskolások számára az erdei iskolát. A fent említett célok a gyerekek és szülők visszajelzései alapján maradéktalanul megvalósulni látszanak, mindez alátámasztja azt, hogy ez a tanulási forma szerves része legyen az iskolában…
Rendezvények
Hám János Napok
A Hám János Napok immár hagyományossá vált rendezvénysorozat, mely Szatmárnémeti egész magyar lakossága számára gazdag kulturális programot kínál. Ez a rendezvénysorozat emléket állít Szatmárnémeti negyedik püspökének, akinek nevéhez fűződik a város modern arculatának kialakítása, számos intézmény – a Zárda épülete, az aggmenház (a mai pszichiátria épülete), a Székesegyház, a tanítóképző – létrehozása vagy befejezése. Az évente megrendezett Hám János Napok rendszerint valamilyen tematika köré szerveződik, ez mind az évente változó mottót mind a programokat meghatározza. Az eseményen az ünnepi meghívott vendég mellett részt vesznek Szatmárnémeti neves közéleti személyiségei, művészei, a külföldi és belföldi testvériskolák diákjai és tanárai, a versenyekre jelentkező külföldi és belföldi diákok, szatmárnémeti tanárok, diákok. Programjaink a már kialakult hagyományt követik: az ünnepi szentmisét és Hám János szobrának megkoszorúzását a megnyitó ünnepség követi, melyen a Hám János Iskolaközpont diákjai rövid kulturális összeállítást mutatnak be, majd a meghívott vendégek tartják meg előadásaikat, melyet vitafórum követ. Az ünnepi megnyitó után változatos programok sorozata kezdődik el: kézműves foglalkozások, rajzverseny, játékos vetélkedők, műveltségi vetélkedő, dramatizálás, kiállítások, zenei vetélkedő, bibliaismereti vetélkedő, táncház, filmklub, diákok tudományos dolgozatainak versenye, táncos mulatság. A színes programok a város ifjúságához és a felnőttekhez egyaránt szólnak.
Vidám Versek Versmondó Versenye
Mindennapos tapasztalatunk, hogy a nevetés, az igényes szórakozás egyre kisebb teret kap hétköznapjainkban, mind komorabbá, anyagiasabbá váló világunkban, s az is elszomorító, hogy a jókedv, a derű mintha a legáltalánosabb értelemben vett irodalomnak is mostohagyermeke lenne. Jó tíz évvel ezelőtt ebből a felismerésből indítottuk útjára a Vidám Versek Versmondó Versenyét a Hám János Római Katolikus Iskolaközpontban. A kezdetben az iskolanapok programsorozatába illesztett „házi versenyként” elképzelt rendezvény hamarosan túlnőtt az iskola falain, előbb a város két másik magyar tannyelvű középiskolájának diákjait, majd más megyék jelentkezőit, sőt magyarországi testvériskoláink képviselőit is szívesen láttuk ezen a versmondó versenyen. A verseny azonnali népszerűsége főként annak volt köszönhető, hogy tematikájában egyedülálló volt az erdélyi versmondó versenyek sorában. Ezzel függ össze egy másik jelentősége: felfedeztette a magyar irodalom érdemtelenül elhanyagolt területeit, például a tréfás folklórszövegeket, az úgynevezett régi magyar irodalom iskolai tananyagból mellőzött értékes, szórakoztató alkotásait, és nem utolsó sorban napjaink humorban bővelkedő irodalmi szövegeit. Meggyőződésünk, hogy ezen szövegek felfedezése és megismerése közelebb viszi a diákokat az irodalomhoz, megszeretteti az olvasást és segít abban, hogy műélvezőkké váljanak. A tapasztalatok azt mutatták, hogy a diákok örömmel és kedvvel vállalkoznak ilyen jellegű szövegek felkutatására és előadására. Ez a megnyugtató felismerés nemcsak a szervezés évenkénti felvállalását segítette, hanem arra…
Iskolai sportélet
A Hám János Római Katolikus Teológiai Iskolaközpont Sportnapja az egyik legkedveltebb a Hám János Iskolaközpont közösségfejlesztő tevékenységei közül, egy olyan rendezvény, amelyen iskolánk teljes létszámban részt vesz. A rendezvény célja elsősorban a közösségépítés, az élménydús, örömteli együttlét. Ezért szerepel programjában a sporttevékenységek mellett közös szentmise valamint közös étkezés. A Sportnap a test és a lélek edzése mellett a kommunikáció elmélyülését is szolgálja, lehetőséget teremt arra, hogy a tanárok, szülők, diákok új oldalukról ismerjék meg egymást, közvetlenebb, emberközelibb kapcsolat alakulhat ki. Fontos célkitűzés a tágabb értelemben vett személyiségfejlesztés, amely a test és a lélek harmóniáján alapul, ezáltal pótolja az intellektusközpontú oktatási rendszer hiányosságait. Célunk továbbá az egészséges sportszerűség, versenyszellem kialakítása, tapasztalatok szerzése különféle sportágakban. A rendezvény sikere bizonyítéka annak, hogy a Sportnap létező igényt elégít ki. A diákság a programokra előre készül, edzéseken vesz részt a minél eredményesebb szereplés érdekében. A résztvevők igényeik szerint neveznek be a több sportágat felölelő versenyszámokra. Az atlétikán belül futó-, ugró-, dobóversenyek indulnak, korcsoportok szerint lehet benevezni röplabda, kosárlabda (streetball), asztalitenisz, lábtenisz, foci versenyekre. A foci minden korcsoportot megmozgat, hiszen mind a jelenlegi, mind a volt diákok és tanárok, valamint a szülők csapata is szívesen részt vesz ezen a tevékenységen. A kisebb korosztály (I–VIII. osztály) számára…
Szakoktatás bemutatkozás
Felvételi
Jelentkezes human teologia osztalyba 2011 2012 Jelentkezes a termeszettudomanyok osztalyba 2011 2012
Eseménynaptár
2011. június
Eredményeink
Iskolai tanácsadás
Diáktanács
Partnerkapcsolatok
Lelki élet
Programok
Lelki élet iskolánkban 1990-ben, az ún. „rendszerváltás” utáni eufórikus örömben minden téren az a csalfa elképzelés élt az emberekben, hogy a béklyóktól megszabadulva újra lehet kezdeni azt az életet, amelyet a ’40-es – ’50-es években megtört a világhódító kommunista ideológiára épülő rendszer. Aztán lassan felismerték, hogy pl. hiába adják vissza (részben) a földeket a régi tulajdonosoknak, mert eszközeik nincsenek a gazdáknak. Az egyházban is úgy gondolták, hogy jön a felvirágzás, mert most minden vissza fog kerülni a régi kerékvágásba. Újra lehet indítani a szerzetesrendeket és a hitvallásos iskolákat, meg fog ugrani az egyházi hivatásra jelentkezők száma, hisz már nincs a korlátozó numerus clausus. A templomok még jobban meg fognak telni, hiszen már senkit sem fognak büntetni, háttérbe szorítani a vallásgyakorlásért. Valóban újraindultak a szerzetesrendek (ahol volt ember hozzá), valóban nem volt már korlátozás a papképzésre jelentkezőknél, és valóban elindultak (újraindultak) az ún. „egyházi iskolák”, mint pl. a Hám János Római Katolikus Szemináriumi Líceum (ahogy akkor hívták) Szatmárnémetiben. De az egyháznak is szembesülnie kellett azzal, hogy semmi sem folytatható ott, ahol 45 évvel korábban megszakadt. Újra kell kezdeni a megalapozást, mert a folytatás csak olyan, mint amikor a föld színén kivágott fa törzsökéből kisarjadnak az új hajtások. Ahhoz, hogy ezek…
Szeretetszolgálat
Az iskola célkitűzése, hogy a diákja „másokért élő ember” legyen, azaz talentumait ne csak egyéni célok megvalósulására, hanem a társadalom, az emberi közösség jobbá tételére használja, szolgálva ezzel saját maga és mások földi és égi boldogulását. „Értsék meg, tiszteljék egymást és dolgozzanak együtt másokkal a közös jó érdekében”. Az iskola mindenkori X. osztályos évfolyamának diákjai (kb. 45 diák) évenként lehetőséget kapnak arra, hogy szabadidejükből félévenként meghatározott óraszámban (6 óra félévenként) részt vegyenek különböző szeretetszolgálati tevékenységekben. Ezek iskolán kívüli, illetve iskolán belüli tevékenységeket egyaránt jelentenek. „Az idősek otthonában voltam, ahol süteményt és képeslapokat osztottunk, és karácsonyi énekeket énekeltünk. Öröm volt adni, látva, milyen jól esik nekik (néhányan sírtak is). Sokszor már a sírással küszködve kellett énekelnem. …Én szívesen vállalok önkéntes munkát”. „Négy területen is segédkeztem… Sajnáltam a gyermekeket hátrányos helyzetük miatt, de a sajnálat helyett inkább vidítani próbáltam őket (és magamat). … Az idősek otthonában szentképeket osztogattunk és imádkoztunk az emberekkel. Rajtuk is megesett a szívem, és nehéz volt elképzelni, hogy egyszer én is odajutok. .. Amiket tettem, élveztem, és jól esett jót tenni másokkal.” „Gyerekekkel foglalkoztam, akiket írni és olvasni tanítottam. Azt tapasztaltam, hogy milyen jól összehozza az embereket a játék. Nagyon tetszett az egész dolog, a gyerekek…
Az Ignáci lelkiség
Amikor Ignáci lelkiségről beszélünk, akkor egy nagyon „gyakorlatias” lelki életről beszélünk. Ez egy összehangolódás Istennel, magammal és a világgal, a saját tehetségemmel és gyengeségemmel az élet változatos szakaszaiban. Isten mindig ugyanaz, de mivel mi változunk, így a mi istentapasztalataink is változnak. Nem mondhatjuk, hogy a mi hitünk ugyanaz, mint amikor 5 évesek voltunk. Ezért Loyolai szent Ignác a saját életén kersztül megtanít minket arra, hogyan figyeljünk az Istennel kapcsolatos mély tapasztalatainkra, megtanít valamilyen „lelki hasznot” húzni belőlük és irányít minket az Isten nagyobb ismeretére, szeretetére és szolgálatra. Szent Ignác meggyőződése, hogy lelki életében világos célt kell maga elé állítania, amit a következő szavakban foglal össze Lelkigyakorlatok című kézikönyvében: „Az ember arra van teremtve, hogy Istent, a mi Urunkat dicsérje, tisztelje és szolgáljon neki, és ezáltal lelkét üdvözítse.” (Lgy. 23). Az ignáci ima arra irányít, hogy minél személyesebb legyen a tapasztalatunk Istennel. Amit az ignáci ima alkalmával olvasunk, nem azért olvassuk, hogy megtanuljuk, hanem hogy átimádkozzuk. Akkor maradnak bennünk a tapasztalatok, akkor lesz igazán a “miénk”, amikor magunkévá tesszük. A lelkiéletre való nevelést ezekkel a kérdésekkel kezdhetjük el: miért? és hogyan? Ezért Ignác arra hív minket, hogy kérjük azt kegyelmet, amire szükségünk van, beszéljünk Jézussal mint egy baráttal, figyeljünk az ő…
Egyesületeink
Pax Egyesület
Adsonatum szülőegyesület
Erasmus +
Projektösszefoglaló
Magyar
Română
English
Deutsch
Search:
Keresés
Óvoda
Bemutatkozás
Óvodánk a gyerekek, szülők és óvónők keresztény identitású közössége, amelynek fő célja a keresztény értékek átadása. Gyermekeinkkel való kapcsolatunkban alapvető minden gyermek elfogadása, a türelem, a tolerancia. Biztosítani szeretnénk azt, hogy a gyermekek boldog és felhőtlen gyermekkort élhessenek meg szeretetteljes, családias légkörben. Bátorítjuk őket tevékenységek kipróbálására, újításokra, felfedezésekre. Legfontosabb feladatunk, hogy a gyermekek mindennapi játékaiban jelen legyenek a keresztény értékek: a szeretet, igazság, megértés, empátia, türelem, jóság. Fejleszteni szeretnénk óvodásaink kreativitását és egyéni képességeit. Fontosnak tartjuk a gyerekek családjaival való kapcsolattartást és együttműködést.
Rendezvények
Apák napja Március 19-én, Szent József napján igeliturgia keretében ünnepeljük az Apák Napját, melynek során az apai hivatást és felelősségtudatot szeretnénk erősíteni az édesapákban. Anyák napja Május első hetében minden csoport előadással kedveskedik az édesanyáknak. A gyermekek ezen a napon saját készítésű ajándékkal kedveskednek édesanyjuknak. Márton nap November elején barkácsdélután keretében a gyermekek szüleik segítségével lámpásokat készítenek. November 11-én Szent Mártonra emlékezve a lámpásokban mécseseket gyújtanak, és a Johann Ettinger Líceum tanulóival együtt felvonulnak a főtéren. A felvonulást megelőzően az óvodások a Kálvária templomban emlékeznek meg Szent Márton jócselekedeteiről. Kántálás a Püspökségen Immár hagyománnyá vált, hogy Adventben egy gyerekcsoport meglátogatja a Püspök urat, karácsonyi énekeket énekelnek, furulyáznak és átadják az óvoda minden gyermekének jókívánságát. Farsang A farsangi időszak eljöttével minden csoport lelkesen készül jelmezekkel, versekkel, táncokkal a farsangi mulatságra. Az előkészületekből a szülők és nagyszülők is kiveszik a részüket: farsangi fánkot sütnek, valamint elkészítik a gyermekek jelmezeit és természetesen saját jelmezeiket, melyekkel a farsangi Batyus Bálon vesznek részt. Erre az alkalomra az óvoda személyzete meglepetés produkcióval készül. Erzsébet-napi bazár Szent Erzsébet napja alkalmából óvodánk szülőbizottsága őszi bazárt szervez. A bazárt megelőző héten óvodásaink szülei behozzák gyermekeik kinőtt, de még jó állapotban lévő ruháit, játékait,…
Konviktus
Bemutatkozás
Kitűzött céljaink megvalósításában legnagyobb támaszunk a Szatmári Római Katolikus Püspökség által megépített, a Hám János Iskolaközponthoz szervesen kapcsolódó Szent Alajos Konviktus. Kezdettől fogva gondot jelentett a vidéki diákok elhelyezése, ezért a megyéspüspök fontosnak tartotta, hogy diákjaink számára egy modern diákotthont építsünk. A Varga Lajos műépítész és Molnár István statikus által tervezett Szent Alajos Konviktus története 1994. november 20-án, az alapkőletétellel kezdődött. Ez a meghatározó jelentőségű esemény Nm. Ft. Reizer Pál megyéspüspök nevéhez fűződik. Az építési munkálatokat 1995-ben kezdték el, 1997. szeptember 15-re az épület felében, majd 1999 szeptemberére a teljes épületben elkezdhette működését a diákotthon. A kollégium épülete kétszintes. Kápolna, könyvtár, étterem, sportterem, sportpálya, informatikaterem, társalgó biztosítja és segíti a kollégium működését. A fiúk és a lányok számára két különálló lakószintet hoztunk létre. Az otthonosan berendezett lakószobák általában négyágyasak. Összesen 26 négyágyas, 3 ötágyas szobával rendelkezünk. A diákok ellátása heti rendszerben történik, a hétvégi ellátás az igényeknek megfelelően biztosított. A szociális ellátás magában foglalja a napi háromszori étkeztetést, a szállást valamint a gyermekfelügyeletet biztosító nevelői ügyeleteket. A nevelői-oktatói tevékenység egyrészt a tanulmányi munka folyamatosságának megszervezését, a diákokkal történő foglalkozást, felzárkóztatást, tehetséggondozást, a tanulmányokhoz és a tanulók érdeklődéséhez kötött szakkörök, diákkörök működését, az osztályfőnökökkel, szaktanárokkal, szülőkkel való folyamatos kapcsolattartást jelenti,…
Napirend
Beiratkozás
Iskola
Programok
Művészeti nevelés
A Hám János Római Katolikus Teológiai Iskolaközpont énekkara 2004 szeptemberében szerveződött újjá, célja többnyire a liturgikus szolgálat végzése a heti közösségi szentmiséken. Jelenleg két tagozata van, egy V-VII. osztályos tanulókból, valamint egy VIII-XII. osztályos diákokból álló kar. Taglétszáma változó a folyamatosan érkező és érettségiző diákok száma miatt. Jelenlegi tagok száma 71 fő. A kórus tevékenységével javarészt karöltve halad a Históriás együttesé, mely ugyancsak 2004-ben alakult a következő tagokkal: Ghiurutan-Bura Rita, Hadházi Zsuzsanna, Hütter Dóra, Koczinger Hannelore, Kovács Blanka, Leiti Renáta, Mudela Mercedes. Az együttes jelenleg tizenegy tagú. Elsődleges célja a szentmiséken való liturgikus szolgálat volt, tagjai furulyán (szopraninó-, szoprán-, alt- furulyák, fuvola), gitáron és ütős hangszereken játszanak. Az együttes tevékenysége az idők folyamán bővült, a mise mellett reneszánsz és barokk zenét játszik, ezen kívül az iskola kórusát is kíséri több stílusban: spirituálé, taizé, rock (Ifjúsági Passió) stb. Iskolánk Adoremus kórusa és a Históriás együttes rendszeresen szerepel az iskola rendezvényein: tanévnyitókon, tanévzárókon és ballagási szentmiséken, a karácsonyi műsorokban, a Hám János Napokon valamint Vidám Versek Versmondó Versenyén és a Népdaloló Versenyen. Meghívottként jelen volt különböző gálaesteken, mint pl. a Református Gimnázium rendezvényén az Északi Színházban, a XIX. Nemzetközi Magyar Matematika Verseny Gáláján a szatmárnémeti Dinu Lipatti Filharmóniában, az erdődhegyi Helga Winter…
A lélek muzsikája
Családi életre való nevelés
Az ember élete elválaszthatatlan a családtól, az egészséges és boldog életre nevelés nem képzelhető el családi életre nevelés nélkül. Napjainkban sajnos a családok jelentős része nem tudja betölteni ezt a hivatást. Néhány évtizeddel ezelőtt természetesen adódott, hogy a gyerekek belenőttek az anya- és apaszerepbe, erre mintát adott a több generáció együttélése is. Kevés lehetőség adódik a családi szerepek átadására, megtanulására. Mindezeket figyelembe véve különös szükségét érezzük az egészséges életmódra nevelésnek és a családi életre való tudatos felkészítésnek. Ebben egyre nagyobb feladat hárul az iskolákra és más nevelő intézményekre, szervezetekre is. 2008 nyarán fogalmazódott meg a gondolat, hogy egy olyan programot indítsunk útjára, amely a fiatalok családról és párkapcsolatról való gondolkodásmódját keresztény szellemben formálja. Fontos, hogy az iskola az életre készítsen fel, és ebben központi szerepe van a családnak. Megpróbál egy hiteles és keresztény alternatívát felmutatni a média által sugallt mintával szemben. A program lényegi elgondolása, hogy főként interaktív beszélgetésekkel és összefoglaló, rendszerező információ átadással a kortárs csoport önmagát formálja. Ehhez különböző csoportos játékokat használunk, illetve szakembereket kérünk fel, akik keresztény szellemben beszélnek a család, a párkapcsoat témájához kötődő orvosi, biológiai témákról.
Boldogságóra
Ökológiai nevelés
„Nem a Föld sérülékeny, hanem mi magunk. A természet az általunk előidézetteknél sokkal nagyobb katasztrófát is átvészelt már. A tevékenységünkkel nem pusztíthatjuk el a természetet, de magunkat annál inkább.” (James Lovelock) Iskolánkban egyre fontosabbnak tekintjük a környezeti nevelést, melynek révén az emberek – életkortól függetlenül – megismerik környezetüket és társadalmuk fenntarthatósága érdekében megtanulnak gondoskodni róla. A környezeti nevelés a környezettel való szoros együttélésre, a természet szeretetére, védelmére nevel, a környezetbarát gondolkodás- és magatartás kialakítására törekszik. Ennek érdekében egyre több program és rendezvény megszervezésére kerül sor évről-évre iskolánkban is. Immár hagyománynak számít, hogy a VIII. osztályos diákok ballagási ünnepsége faültetéssel kezdődik: a gimnáziumi éveiket befejező diákok egy facsemetét ültetnek az iskola parkosított udvarára. Többször szervezünk papírgyűjtési akciót. Néhány éve egy környezetvédelmi versenyen a város tanintézményei közül iskolánk gyűjtötte a legnagyobb mennyiségű papírt. Az erdei iskola nevelési program célja a tananyag új, szokatlan, élményszerű tanulási helyzetben történő elsajátítása mellett közvetlen tapasztalatszerzés a természetes környezetről, a mindennapi életről. Ezen a programon a kisiskolás (I.-IV. osztályos) diákok vesznek részt. Minden évben megünnepeljük a természeti környezetünkkel kapcsolatos jeles napokat. Ilyen a Föld Napja, Parkok Napja, Természetvédelmi Világnap. Rajzkiállítást rendezünk, fákat, virágokat ültetünk a városszerte. Kisiskolások és középiskolások egyaránt közreműködnek ezen megmozdulásainkban. A Szatmárnémeti Környezetvédelmi…
Erdei iskola
„A legtöbb ember elfelejtette, hogy kell bánni az élőlényekkel, rendszerekkel. És megint csak ez az oka annak, hogy az emberiség, ahol csak kapcsolatba kerül a természettel, pusztulással fenyegeti, pedig benne és belőle él. A népművelés egyik feladata, hogy az embereket ránevelje, hogyan kellene a környezetrombolást (és ami ebből közvetlenül következik: az önpusztítást) elkerülni….” Konrad Lorenz Az ember és a természet közötti harmónia helyreállítása és hosszú távú fenntartása állandó s megfelelően tervezett tevékenységet igényel, melynek egyik, talán leghatékonyabb s viszonylag legkisebb beruházást igénylő formája a környezeti nevelés. Ezen keresztül teremthetjük meg az érzelmi vonzódást a természet iránt, s alakíthatjuk ki azoknak a szokásoknak a körét, amelyek szilárd alapot adhatnak a korszerű környezeti kultúra-, a környezetvédő, természetszerető ember személyiségének kialakításához. Az erdei iskola célja a tananyag új, szokatlan, élményszerű tanulási helyzetben történő elsajátítása mellett közvetlen tapasztalatszerzés a természetes környezetről, a mindennapi életről, valamint a közösségi magatartás fejlesztése. Az erdei iskola programjain résztvevő tanulók igyekeznek célszerűen kialakítani napirendjüket, törekednek együttműködni társaikkal, elfogadni, tiszteletben tartani mások nézeteit. Iskolánk immár harmadik éve szervezi kisiskolások számára az erdei iskolát. A fent említett célok a gyerekek és szülők visszajelzései alapján maradéktalanul megvalósulni látszanak, mindez alátámasztja azt, hogy ez a tanulási forma szerves része legyen az iskolában…
Rendezvények
Hám János Napok
A Hám János Napok immár hagyományossá vált rendezvénysorozat, mely Szatmárnémeti egész magyar lakossága számára gazdag kulturális programot kínál. Ez a rendezvénysorozat emléket állít Szatmárnémeti negyedik püspökének, akinek nevéhez fűződik a város modern arculatának kialakítása, számos intézmény – a Zárda épülete, az aggmenház (a mai pszichiátria épülete), a Székesegyház, a tanítóképző – létrehozása vagy befejezése. Az évente megrendezett Hám János Napok rendszerint valamilyen tematika köré szerveződik, ez mind az évente változó mottót mind a programokat meghatározza. Az eseményen az ünnepi meghívott vendég mellett részt vesznek Szatmárnémeti neves közéleti személyiségei, művészei, a külföldi és belföldi testvériskolák diákjai és tanárai, a versenyekre jelentkező külföldi és belföldi diákok, szatmárnémeti tanárok, diákok. Programjaink a már kialakult hagyományt követik: az ünnepi szentmisét és Hám János szobrának megkoszorúzását a megnyitó ünnepség követi, melyen a Hám János Iskolaközpont diákjai rövid kulturális összeállítást mutatnak be, majd a meghívott vendégek tartják meg előadásaikat, melyet vitafórum követ. Az ünnepi megnyitó után változatos programok sorozata kezdődik el: kézműves foglalkozások, rajzverseny, játékos vetélkedők, műveltségi vetélkedő, dramatizálás, kiállítások, zenei vetélkedő, bibliaismereti vetélkedő, táncház, filmklub, diákok tudományos dolgozatainak versenye, táncos mulatság. A színes programok a város ifjúságához és a felnőttekhez egyaránt szólnak.
Vidám Versek Versmondó Versenye
Mindennapos tapasztalatunk, hogy a nevetés, az igényes szórakozás egyre kisebb teret kap hétköznapjainkban, mind komorabbá, anyagiasabbá váló világunkban, s az is elszomorító, hogy a jókedv, a derű mintha a legáltalánosabb értelemben vett irodalomnak is mostohagyermeke lenne. Jó tíz évvel ezelőtt ebből a felismerésből indítottuk útjára a Vidám Versek Versmondó Versenyét a Hám János Római Katolikus Iskolaközpontban. A kezdetben az iskolanapok programsorozatába illesztett „házi versenyként” elképzelt rendezvény hamarosan túlnőtt az iskola falain, előbb a város két másik magyar tannyelvű középiskolájának diákjait, majd más megyék jelentkezőit, sőt magyarországi testvériskoláink képviselőit is szívesen láttuk ezen a versmondó versenyen. A verseny azonnali népszerűsége főként annak volt köszönhető, hogy tematikájában egyedülálló volt az erdélyi versmondó versenyek sorában. Ezzel függ össze egy másik jelentősége: felfedeztette a magyar irodalom érdemtelenül elhanyagolt területeit, például a tréfás folklórszövegeket, az úgynevezett régi magyar irodalom iskolai tananyagból mellőzött értékes, szórakoztató alkotásait, és nem utolsó sorban napjaink humorban bővelkedő irodalmi szövegeit. Meggyőződésünk, hogy ezen szövegek felfedezése és megismerése közelebb viszi a diákokat az irodalomhoz, megszeretteti az olvasást és segít abban, hogy műélvezőkké váljanak. A tapasztalatok azt mutatták, hogy a diákok örömmel és kedvvel vállalkoznak ilyen jellegű szövegek felkutatására és előadására. Ez a megnyugtató felismerés nemcsak a szervezés évenkénti felvállalását segítette, hanem arra…
Iskolai sportélet
A Hám János Római Katolikus Teológiai Iskolaközpont Sportnapja az egyik legkedveltebb a Hám János Iskolaközpont közösségfejlesztő tevékenységei közül, egy olyan rendezvény, amelyen iskolánk teljes létszámban részt vesz. A rendezvény célja elsősorban a közösségépítés, az élménydús, örömteli együttlét. Ezért szerepel programjában a sporttevékenységek mellett közös szentmise valamint közös étkezés. A Sportnap a test és a lélek edzése mellett a kommunikáció elmélyülését is szolgálja, lehetőséget teremt arra, hogy a tanárok, szülők, diákok új oldalukról ismerjék meg egymást, közvetlenebb, emberközelibb kapcsolat alakulhat ki. Fontos célkitűzés a tágabb értelemben vett személyiségfejlesztés, amely a test és a lélek harmóniáján alapul, ezáltal pótolja az intellektusközpontú oktatási rendszer hiányosságait. Célunk továbbá az egészséges sportszerűség, versenyszellem kialakítása, tapasztalatok szerzése különféle sportágakban. A rendezvény sikere bizonyítéka annak, hogy a Sportnap létező igényt elégít ki. A diákság a programokra előre készül, edzéseken vesz részt a minél eredményesebb szereplés érdekében. A résztvevők igényeik szerint neveznek be a több sportágat felölelő versenyszámokra. Az atlétikán belül futó-, ugró-, dobóversenyek indulnak, korcsoportok szerint lehet benevezni röplabda, kosárlabda (streetball), asztalitenisz, lábtenisz, foci versenyekre. A foci minden korcsoportot megmozgat, hiszen mind a jelenlegi, mind a volt diákok és tanárok, valamint a szülők csapata is szívesen részt vesz ezen a tevékenységen. A kisebb korosztály (I–VIII. osztály) számára…
Szakoktatás bemutatkozás
Felvételi
Jelentkezes human teologia osztalyba 2011 2012 Jelentkezes a termeszettudomanyok osztalyba 2011 2012
Eseménynaptár
2011. június
Eredményeink
Iskolai tanácsadás
Diáktanács
Partnerkapcsolatok
Lelki élet
Programok
Lelki élet iskolánkban 1990-ben, az ún. „rendszerváltás” utáni eufórikus örömben minden téren az a csalfa elképzelés élt az emberekben, hogy a béklyóktól megszabadulva újra lehet kezdeni azt az életet, amelyet a ’40-es – ’50-es években megtört a világhódító kommunista ideológiára épülő rendszer. Aztán lassan felismerték, hogy pl. hiába adják vissza (részben) a földeket a régi tulajdonosoknak, mert eszközeik nincsenek a gazdáknak. Az egyházban is úgy gondolták, hogy jön a felvirágzás, mert most minden vissza fog kerülni a régi kerékvágásba. Újra lehet indítani a szerzetesrendeket és a hitvallásos iskolákat, meg fog ugrani az egyházi hivatásra jelentkezők száma, hisz már nincs a korlátozó numerus clausus. A templomok még jobban meg fognak telni, hiszen már senkit sem fognak büntetni, háttérbe szorítani a vallásgyakorlásért. Valóban újraindultak a szerzetesrendek (ahol volt ember hozzá), valóban nem volt már korlátozás a papképzésre jelentkezőknél, és valóban elindultak (újraindultak) az ún. „egyházi iskolák”, mint pl. a Hám János Római Katolikus Szemináriumi Líceum (ahogy akkor hívták) Szatmárnémetiben. De az egyháznak is szembesülnie kellett azzal, hogy semmi sem folytatható ott, ahol 45 évvel korábban megszakadt. Újra kell kezdeni a megalapozást, mert a folytatás csak olyan, mint amikor a föld színén kivágott fa törzsökéből kisarjadnak az új hajtások. Ahhoz, hogy ezek…
Szeretetszolgálat
Az iskola célkitűzése, hogy a diákja „másokért élő ember” legyen, azaz talentumait ne csak egyéni célok megvalósulására, hanem a társadalom, az emberi közösség jobbá tételére használja, szolgálva ezzel saját maga és mások földi és égi boldogulását. „Értsék meg, tiszteljék egymást és dolgozzanak együtt másokkal a közös jó érdekében”. Az iskola mindenkori X. osztályos évfolyamának diákjai (kb. 45 diák) évenként lehetőséget kapnak arra, hogy szabadidejükből félévenként meghatározott óraszámban (6 óra félévenként) részt vegyenek különböző szeretetszolgálati tevékenységekben. Ezek iskolán kívüli, illetve iskolán belüli tevékenységeket egyaránt jelentenek. „Az idősek otthonában voltam, ahol süteményt és képeslapokat osztottunk, és karácsonyi énekeket énekeltünk. Öröm volt adni, látva, milyen jól esik nekik (néhányan sírtak is). Sokszor már a sírással küszködve kellett énekelnem. …Én szívesen vállalok önkéntes munkát”. „Négy területen is segédkeztem… Sajnáltam a gyermekeket hátrányos helyzetük miatt, de a sajnálat helyett inkább vidítani próbáltam őket (és magamat). … Az idősek otthonában szentképeket osztogattunk és imádkoztunk az emberekkel. Rajtuk is megesett a szívem, és nehéz volt elképzelni, hogy egyszer én is odajutok. .. Amiket tettem, élveztem, és jól esett jót tenni másokkal.” „Gyerekekkel foglalkoztam, akiket írni és olvasni tanítottam. Azt tapasztaltam, hogy milyen jól összehozza az embereket a játék. Nagyon tetszett az egész dolog, a gyerekek…
Az Ignáci lelkiség
Amikor Ignáci lelkiségről beszélünk, akkor egy nagyon „gyakorlatias” lelki életről beszélünk. Ez egy összehangolódás Istennel, magammal és a világgal, a saját tehetségemmel és gyengeségemmel az élet változatos szakaszaiban. Isten mindig ugyanaz, de mivel mi változunk, így a mi istentapasztalataink is változnak. Nem mondhatjuk, hogy a mi hitünk ugyanaz, mint amikor 5 évesek voltunk. Ezért Loyolai szent Ignác a saját életén kersztül megtanít minket arra, hogyan figyeljünk az Istennel kapcsolatos mély tapasztalatainkra, megtanít valamilyen „lelki hasznot” húzni belőlük és irányít minket az Isten nagyobb ismeretére, szeretetére és szolgálatra. Szent Ignác meggyőződése, hogy lelki életében világos célt kell maga elé állítania, amit a következő szavakban foglal össze Lelkigyakorlatok című kézikönyvében: „Az ember arra van teremtve, hogy Istent, a mi Urunkat dicsérje, tisztelje és szolgáljon neki, és ezáltal lelkét üdvözítse.” (Lgy. 23). Az ignáci ima arra irányít, hogy minél személyesebb legyen a tapasztalatunk Istennel. Amit az ignáci ima alkalmával olvasunk, nem azért olvassuk, hogy megtanuljuk, hanem hogy átimádkozzuk. Akkor maradnak bennünk a tapasztalatok, akkor lesz igazán a “miénk”, amikor magunkévá tesszük. A lelkiéletre való nevelést ezekkel a kérdésekkel kezdhetjük el: miért? és hogyan? Ezért Ignác arra hív minket, hogy kérjük azt kegyelmet, amire szükségünk van, beszéljünk Jézussal mint egy baráttal, figyeljünk az ő…
Egyesületeink
Pax Egyesület
Adsonatum szülőegyesület
Erasmus +
Projektösszefoglaló
Magyar
Română
English
Deutsch
Képek
You are here:
Home
Képek
[dub-facebook-albums]
Share on Facebook
Share on Facebook
Share on X
Share on X
Share on WhatsApp
Share on WhatsApp
Go to Top