Mindennapos tapasztalatunk, hogy egyre anyagiasabbá, rohanóbbá váló világunkban mind kevesebb alkalmunk nyílik hétköznapjainkban nevetni, s az is elgondolkodtató, hogy a jókedv, a derű mintha a legáltalánosabb értelemben vett irodalomnak is mostohagyermeke lenne. Ebből a felismerésből indítottuk útjára a Vidám Versek Versmondó Versenyét a Hám János Római Katolikus Teológiai Líceumban előbb házi rendezvényként, majd országos versenyként.
Azonnali népszerűsége főként annak volt köszönhető, hogy tematikájában egyedülálló volt az erdélyi versmondó versenyek sorában. Ezzel függ össze egy másik jelentősége: felfedezteti a magyar irodalom érdemtelenül elhanyagolt területeit, például a tréfás folklórszövegeket, az úgynevezett régi magyar irodalom iskolai tananyagból mellőzött értékes, szórakoztató alkotásait, és nem utolsó sorban napjaink humorban bővelkedő irodalmi szövegeit. Meggyőződésünk, hogy ezen szövegek felfedezése és megismerése közelebb viszi a diákokat az irodalomhoz, megszeretteti az olvasást, és segít abban, hogy műélvezőkké váljanak.
Több mind húsz éven keresztül sok száz versmondó szerzett derűs pillanatokat a mindenkori közönségnek, és állította nehéz döntési helyzetek elé a színművészekből, tanárokból, tollforgatókból álló zsűrit.
Szeretettel várjuk minden év tavaszán Erdély általános iskolásait erre a különleges versmondó versenyre, amely során újra és újra bebizonyosodik, hogy az irodalomnak is vannak – úgymond – derűs pillanatai, és a nagybetűs „kulturális esemény” is lehet kifejezetten nevettető.